Yeni Intel İşlemciler Bu Yıl Geliyor: Lunar Lake ve Arrow Lake

DigiTimes’ın haberine göre Intel, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için yeni nesil Arrow Lake ve Lunar Lake kod adlı işlemcilerini bu sonbaharda piyasaya sürecek. Özellikle Lunar Lake-V muhtemelen Eylül ortasında piyasaya sürülecekken, çarpan kilidi açık Arrow Lake-S masaüstü işlemciler Intel Z890 platformuyla birlikte Ekim ayında gelecek.

Resmi olmayan bu bilgiler doğruysa, Intel’in iş ortakları tatil sezonuna kadar şirketin en son teknolojisine dayalı çok sayıda ürünle karşımıza çıkacak. Mavi takımın ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için yeni nesil Lunar Lake-V kod adlı mobil platformu 17 Eylül – 24 Eylül haftasında tanıtılacak. Muhtemelen satışlar 24-25 Eylül tarihlerinde başlayacak.

Her halükarda, mobil platforma yönelik olan güncel mimarili işlemciler bu yıl kullanıcıların beğenisine sunulmuş olacak. Çiplerin tanıtımından sonra yeni nesil laptop’ları perakendecilerde bulabileceğiz. Meteor Lake tabanlı dizüstü bilgisayarlar Aralık 2023’te piyasaya çıkmıştı, halefi de yaklaşık bir yıl sonra geliyor.

Arrow Lake-S kod adlı masaüstü işlemcileri ve Z890 platformu ise Intel’in Raptor Lake Refresh ürün serisini piyasaya sürmesinden yaklaşık bir yıl sonra, Ekim 2024’te piyasaya sürülecek. Arrow Lake-S, Intel’in gelişmiş ambalajlı çoklu çip tasarımına dayanan ilk masaüstü CPU’su olacak. Bu hamle, mavililerin masaüstü platformu için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Lion Cove yüksek performanslı CPU çekirdeklerine sahip Intel Arrow Lake-S, Intel’in Hyper-Threading eşzamanlı çoklu iş parçacığı teknolojisini desteklemeyecek. Bu nedenle çoklu çekirdek performansını görmeyi dört gözle bekliyoruz. 24 çekirdekli yeni işlemcilerin Raptor Lake Refresh seleflerini (24 çekirdekli ve sekizinde HT bulunan) çok iş parçacıklı iş yüklerinde geçip geçmeyeceğini birkaç ay sonra öğreneceğiz.

Her zamanki gibi Intel, kilitsiz Arrow Lake-S işlemcileri ve Z890 yonga setini öncelikli olarak tanıtacak. Daha sonrasında ise (muhtemelen CES 2025) daha uygun fiyatlı hız aşırtmasız CPU’lar ve B860/H810 anakartlar piyasada olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir