Adliyelere bol kepçe ormanlara tasarruf!

Yaz sıcaklarıyla birlikte orman yangınları da başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı ise yurt genelinde 58 yeni yangın söndürme havuz ve göleti inşa edileceğini açıklamıştı. Ancak Ege Bölgesi’nde yapılcak “Yangın helikopter pisti” ve “Yangın havuzu” inşaatları tasarruf genelgesine takıldı. İzmir Bergama Orman İşletmesi, iki adet yangın helikopteri pisti yapım işi için ihale açtı. Ama son yayınlanan tasarruf genelgesi nedeniyle 24 Mayıs’ta ihale iptal edildi. Gerekçede “17.05.2024 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesinin tasarruf tedbirleri kapsamına istinaden ihale iptal işlemi gerçekleşmiştir” denildi.

EKMEN MECLİSE TAŞIDI

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü de 30 metre çaplı yangın havuzu ve etrafına çit yapım için ihale açtı. Bu ihale de 27 Mayıs 2024’te tasarruf genelgesi kapsamında iptal edildi. DEVA Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’ye verdiği önerge ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iptal edilen ihaleleri sordu. Ekmen “Orman yangınlarına karşı alınacak önlemlerden tasarruf gerekçesiyle taviz verilemez” dedi.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine yapılacak adliye sarayı için 11 Haziran’da 212 milyon liralık ihale gerçekleştirildi. 

9 milyar saray ve konaklara gitti

ORMAN yangınlarına müdahale için “Acil ve elzem” olan yangın helikopter pisti ve yangın havuzu yapım işleri ihaleleri tasarruf gerekçesiyle birer birer iptal edilirken iktidar aciliyeti olmayan Adalet Sarayları ve Hükümet Konaklarına ise milyarlar harcıyor. 2024 yılında Adliye Sarayları ve Hükümet Konakları için kesenin ağzı açıldı. Yalnızca yılın ilk 6 ayında 11 adalet sarayı için ihale yapılarak sözleşme imzalandı. Adliye Saraylarının toplam maliyeti 4 milyar 513 milyon TL’ye ulaştı. Bu yılın ilk 6 ayında ayrıca 30 hükümet konağı ihalesi de yapıldı ve sözleşmeler imzalandı. Valilik ve kaymakamlıklar için yapılacak 30 Hükümet Konağının maliyeti ise 4 milyar 240 milyon TL olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir